發掘潛能

Reaching for the Possibilities, one shall look at the past and present.

 

Our young stars select ELAs which are able to cater for their current learning needs, sustain and further develop their current interests, as well as broaden horizons by daringly trying out new activities, interests and skills.

 

ELA List for our Young Stars in the academic year of 2021-22.

MondayTuesdayWednesday
Junior Choir
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Cello Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Basketball Girls Team
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Ms. Karen Cho
Learn and Serve - Unordinary Arts 
(Pastel Nagomi Art)
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Ms. Yama Yeung
Euphonium Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
English Editorial Board
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Jarrod Barry
Maths IMO (S1A)
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan

Exploring Mathematics (S2)
16:00-17:00
Link:

T Coach: Ms. Phoebe Fok

Junior Choir
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Maths IMO (S1B)
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan
Fun House B
16:00-17:15 (Week B)
Link:
T Coach: Ms. Jessica Lee
Maths IMO (S2)
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan
Maths IMO (S1C)
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan
Programming Team (HKOI)
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Bertram Jiang / Ms. Yukki Wong
Maths IMO (S3)
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan
 Trumpet Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Maths IMO (Senior)
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Jonathan Yu / Mr. Raphael Chan
 Viola Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Oboe Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
 中一課後語文提升班
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Andres Ho
Path Finder A
16:00-17:15 (Week A)
Link:
T Coach: Mr. Leo Tsang / Ms. Jessica Lee
 中三課後語文提升班
16:00-17:00
Link:
T Coach: Ms. Angela Li
String Orchestra
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
 中二課後語文提升班
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Hons Cheung
 
 中文戲劇
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Ms. Yon Yeung
 
ThursdayFridaySaturday
Chinese Chess
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Ms. Karen Cho
Basketball Girls Team
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Ms. Karen Cho
Digital Sketching
10:30-12:00
Link:
T Ad.: Mr. Laurence Cheuk
Clarinet Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Double-Bass Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
 
English Debate
16:00-17:30
Link:
T Coach: Ms. Joan Leung / Ms. Vanessa Ma / 
Mr. Dennis Lam / Ms. Cathlina Lu
Enhancing technological knowledge for DSE
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Laurence Cheuk / Mr. Benson Chan / Mr. Bertram Jiang / Ms. Janet Ng / Ms Yukki Wong
 
Exploring Mathematics (S3)
16:00-17:00
Link:
T Coach: Mr. Tom Leung
Mathematics Club
16:00-17:00 (Week B)
Link:
T Coach: Ms. Chong Chan / Mr. Alan Fong
 
Eyes on Me A
16:00-17:15 (Week A)
Link:
T Coach: Ms. Wing Chan / Ms. Jessica Lee
Senior Choir
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
 
Eyes on Me B
16:00-17:15 (Week B)
Link:
T Coach: Ms. Wing Chan / Ms. Jessica Lee
Using technology to boost creativity: STEAM 101
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Benson Chan / Ms. Yukki Wong
 
French Horn Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
Wind Band
16:00-18:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
 
Language Across the Curriculum (Junior)
16:00-17:30
Link:
T Coach: Ms. Vanessa Ma
  
Language Across the Curriculum (Senior)
16:00-17:30
Link:
T Coach: Mr. Thair Mohammad
  
Saxophone Class
16:00-17:00
Link:
T Ad.: Mr. Daniel Kuk
  
中史學會
16:00-17:30 (Week B)
Link:
T Coach: Ms. Susanna Chan
  
中國文化大使
16:00-17:30 (Week B)
Link:
T Coach: Ms. Yon Yeung / Ms. Jessica Chan
  
中文校報
16:00-17:30 (Week B)
Link:
T Ad.: Mr. Yu Wang / Ms. Lydia Yam
  
中文辯論
16:00-17:30
Link:
T Ad.: Mr. Sean Lee
  

 

Flexi Time ELAs (Online):Link:
Business ClubT Coach: Mr. Alan Chan / Mr. Nick Chu 
Chinese Culture x Liberal Studies (麵塑班) 1T Coach: Mr. Thomas Cheung 
Chinese Culture x Liberal Studies (麵塑班) 2T Coach: Mr. Thomas Cheung 
City FocusT Coach: Mr. Brian Chan / Ms. Faye To / Mr. Sebastian Yu 
Geography ClubT Coach: Ms. Anda Ho 
History ClubT Coach: Ms. Emma Chan / Mr. Wilson Choi 
Learning Mathematics with Lean    T Coach: Mr. Tom Leung     
S3 Cross-curricular ProjectT Coach: Ms. Joey Hung / Mr. Thair Mohammad 
STEM TeamT Coach: Mr. Gary Lam / Ms. Zarifa Sheik / Mr. Chapman Kong / Ms. Christy Tsai / 
Mr. Matt Lam / Mr. Matthew Lam / Ms. Charlotte Lau
 
Technology Competitions and Productions Team (Room 207A)T Coach: Mr. Laurence Cheuk / Mr. Benson Chan / Mr. Bertram Jiang / Ms. Yukki
Wong
 
The College Insider TeamT Coach: Mr. Wesley Tang 
WING SchemeT Ad.: Ms. Susanna Chan